Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Pea puffs with sea salt 150g
It's finally the weekend. Our favourite part of the week - but do you know what is even better than the weekend? A weekend movie night with peanut, pardon, pea puffs! Yes, our new crunchy curls are mostly made from green peas! If you are looking for delicious, legume-based crisps, order our organic pea puffs before they run out!
Great alternative to crisps
Our organic nibbles are made from only 4 ingredients: green peas, sunflower oil, rice and sea salt - that's it. Apart from the salt, the ingredients are 100% organic. No preservatives, artificial colouring or additives are used. Deliciously crispy, salty and with that pea flavour, the pea puffs are a real delight. And although we use a little oil, the puffs are not oily or greasy in the slightest. What does all this mean? Our pea puffs are a great alternative to conventional crisps. They are also spectacular when dunked in hummus, try them out!
Protein rich snack: our pea puffs
If we listed all the advantages of our puffs here, we would be here until tomorrow. We'll try to keep it short: first up, the high fibre (8.5g /100g) and protein (21g /100g) contents. They are gluten-free and vegan, so that even gluten intolerant people can enjoy the crunchy experience. Lastly, our pea puffs are made without any added sugars, meaning they have a low sugar content (1.1g /100g). Crazy how many nutrients can be in a banana shaped pea puff!
Buy KoRo's organic pea puffs with sea salt
It's no longer a secret that we experiment with a variety of products on tasting Tuesday to identify and offer you great products like our pea puffs. You will notice that our puffs are not packaged in our usual large-sized value packs. You might ask yourself why - it's simple: we don't want them to lose that crunch factor. The 150g package disappears quickly enough so that the crispy properties of the puffs can remain. Another reason is that the 150g bag can be store in any purse or backpack for the next time you feel yourself getting hangry. On the next movie night, each of your loved ones can get their own bag, so that no one fights about who got less or more than the others and everyone has enough. So what are you waiting for? Order your organic pea puffs now and snack away without a weight on your conscience!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1664 / 395 |
| Fat | 9.6 g |
| thereof saturated fatty acids | 1.6 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| thereof sugar | 1.1 g |
| Dietary fiber | 8.5 g |
| Protein | 21 g |
| Salt | 1.1 g |
| Product number: | FLIPS_016 |
|---|---|
| Best before date | 13.02.2027 |
| Origin | Ungarn, Italien (Erbsen), Slowakei (Sonnenblumenöl), Thailand (Reis), Österreich (Salz) |
| Origin (Processing) | Hungary |
| Organic Origin | EU / non-EU agriculture |
| Content | 0.15 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260718290018 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin |
|
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place |
| Ingredients | 84% green peas*, sunflower oil*, rice*, 1.2% sea salt* *from organic farming |
| Cross contamination | May contain PEANUTS |
| Trade Name | Organic green pea snack |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
Climate impact
At KoRo, we analyse the greenhouse gas emissions that are produced during the production of our snacks. These include, among other things, CO2, methane and nitrous oxide. Our hard-working sustainability team collects all the information to calculate a value: the so-called CO2 equivalents. We are now passing this information on to you so that you can make informed purchasing decisions and keep an eye on your personal carbon footprint. We also use these valuable findings ourselves, to try to make our supply chains even smarter in the future and monitor our CO2 footprint.
CO₂ emissions by product
To make the work of our sustainability team easier, we have teamed up with the company Cozero. They support us with their decarbonisation software to calculate the CO2 emissions of our products. Our products go through a lot before they make their way into your pantry or snack bowl, so there is a lot to take into consideration: production, packaging, and logistics – to name just the big steps.
- Product
- Packaging
- Logistics
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
Addictive!
Papier-mâché
Papier-mâché
Neither the texture nor the taste is good
Thank you for your feedback! We’re sorry to hear that you weren’t satisfied with the taste or texture of our organic sea salt pea crisps and that you found them too artificial. When it comes to alternative snack products, taste is very subjective, and not every variety appeals to everyone. You can contact our customer service team at any time through the Help section on our website. We hope you’ll soon find a product on our website that suits you better 🤗
Something different for a change.
Hopefully it will be available again soon!
This is just for my husband
A good alternative to chips
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
05.05.2026
Thank you for your feedback! We’re sorry to hear that you didn’t like the taste of our organic sea salt pea crisps at all and that you found the texture so unappealing. When it comes to alternative snacks, taste is very subjective and doesn’t suit everyone. You can contact our customer service team at any time through the Help section on our website. We hope you’ll soon find a product on our website that suits your taste better 🤗