Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Snack mix 1kg
Crispy and soft at the same time. Fruity flavours mixed with roasted notes. Sweetness is followed by a salty kick. Why choose one snack when our snack mix gives you a full flavour explosion all at once?
The best from KoRo’s world
We took some time tinkering, mixing and snacking until we found the perfect mix of our favourite dried fruits and nuts. The result is a colourful mix of mulberries, cranberries with pineapple syrup, almond kernels and salted edamame. In short: the ideal mix of salty and sweet. Like trail mix - only much better. Try our sweet and salty nut mix now!
Snack mix in a practical large-sized pack
Looking for a varied snack with a crunchy extra touch? We know how hard it is to find a good snack between meals. That's why we've put together a delicious mix that provides the perfect snacking experience for your exams, your next hike, or Netflix marathon. And the best part? Thanks to the convenient 1kg bulk pack, you can enjoy your new favorite snack for a long time. Order now!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1814 / 433 |
| Fat | 18 g |
| thereof saturated fatty acids | 1.8 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| thereof sugar | 37 g |
| Dietary fiber | 9.8 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0.29 g |
| Product number: | NTTE_001 |
|---|---|
| Best before date | 05.12.2026 |
| Origin | Germany |
| Origin (Processing) | Netherlands |
| Content | 1 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654783612 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery time outside of Germany |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place, protected from light |
| Ingredients | 25% mulberries, 25% edamame beans (SOY BEANS), 24,5% ALMONDS, sugar, 10% cranberries, sunflower oil, salt, raising agent: sodium carbonate |
| Cross contamination | May contain PEANUTS, other EDIBLE NUTS and SESAME |
| Trade Name | Mixture of mulberries, salted edamame beans, roasted almonds and dried and sweetened cranberries |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
Climate impact
At KoRo, we analyse the greenhouse gas emissions that are produced during the production of our snacks. These include, among other things, CO2, methane and nitrous oxide. Our hard-working sustainability team collects all the information to calculate a value: the so-called CO2 equivalents. We are now passing this information on to you so that you can make informed purchasing decisions and keep an eye on your personal carbon footprint. We also use these valuable findings ourselves, to try to make our supply chains even smarter in the future and monitor our CO2 footprint.
CO₂ emissions by product
To make the work of our sustainability team easier, we have teamed up with the company Cozero. They support us with their decarbonisation software to calculate the CO2 emissions of our products. Our products go through a lot before they make their way into your pantry or snack bowl, so there is a lot to take into consideration: production, packaging, and logistics – to name just the big steps.
- Product
- Packaging
- Logistics
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
4-5 star reviews 🙂
Good mixture at a good price - but even better without plastic packaging.
1-3 star reviews 🙃
Not delivered despite order
Always a pleasure
Appetizers and soup crackers
So good.
Perfect for snacking on while watching movies or celebrating a birthday
A unique blend. Very popular
You may want to add another type of nut.
Top👍Part of a TV night
The perfect snack for on the go.
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
02.08.2024
Hey, thank you for your feedback. We are very sorry that you were also subject to our technical error. This has been fixed in the meantime and something like this should not happen in the future. All the best from your KoRo Team :)