Fast delivery
(4.7)
Trusted Shops
|
  • Order status
  • Payment methods
  • Help centre
  • Contact form
  • Data protection
  • Cancellation
  • Conditions
  • Shipping information
  • Returns
  • Imprint
  • Complaints
KoRo logo
  • Overview
  • Your profile
  • Addresses
  • Orders
  • Help center
  • Refer a friendNew
  • Wishlist
€0.00
  • KoRo Specials
  • New
  • Nut Butters
  • Snacks
  • Nuts
  • Breakfast
  • Dried Fruit
  • Protein & Vitamins
  • Cooking
  • Baking
  • % SALE
  • Non-food
  • Food Journal
  • Recipes
  1. Snacks
  2. Salty Snacks
  3. Chips & Flips

Chips & Flips

  • EU Bio certification
a bag of koro brand sea salt lentil chips stands next to a wooden pepper mill with a few loose chips and salt grains on a light purple surface.a close-up view of a pile of golden-brown potato chips.
4.7(777)
Organic lentil crisps with sea salt 100g
€3.00€30.00 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of bio erbsenflips mit salz on a pink surfacea close up of a pile of bread sticks
4.4(352)
Pea puffs with sea salt 150g
€3.00€20.00 per 1 kg
a bag of kore protein pop chips sour creama pile of potato chips with parsley on them
4.7(205)
Protein pop crisps with sour cream 50g
€2.80€56.00 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of bio linsenchips with tomato and rosemary next to a bowl of chipsa pile of potato chips covered in spices and herbs
4.8(207)
Lentil crisps with tomato & rosemary flavour 100g
€3.00€30.00 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of bio linsenchips next to a bowl of chipsa pile of potato chips are sitting on a table
4.7(161)
Organic lentil crisps with truffle flavour 100g
€3.50€35.00 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of bio linsenflips sits on a blue tablea close up of a pile of food that looks like chicken nuggets
4.8(153)
Organic lentil crisps with peanut 150g
€3.00€20.00 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of bio hirsenballenchen sits on a green tablea close up of a pile of balls of food
4.3(149)
Organic puffed millet balls 150g
€2.50€16.67 per 1 kg
  • EU Bio certification
a bag of food that says ' bio ' on ita pile of sweet potato chips are stacked on top of each other
4.2(155)
Organic sweet potato crisps 200g
€13.50€67.50 per 1 kg
  • EU Bio certification
a package of bio rote beete sits next to a beetOrganic beetroot crisps 200g hover
4.6(101)
Organic beetroot crisps 200g
€16.50€82.50 per 1 kg
  • EU Bio certification
a grid of sixteen identical bags of koro brand sea salt lentil chips arranged in four rows and four columns against a light purple background.a close-up view of a pile of golden-brown potato chips.
4.7(777)
Organic lentil crisps with sea salt 16 x 100g
€43.25€27.03 per 1 kg
  • New
  • Free shipping
Cheese pops trio | 3 x 50gCheese pops trio | 3 x 50g hover
4.5(10)
Cheese pops trio | 3 x 50g
€12.75
  • New
  • Free shipping
a bag of koro gouda cheese pops stands on a yellow surface surrounded by chunks of gouda cheese and individual cheese pops.a close-up view of a pile of light yellow, puffed corn cereal pieces.
4.9(14)
Gouda cheese pops | 50g
€4.75€95.00 per 1 kg
  • New
  • Free shipping
a bag of koro herb cheese pops sits on a light green surface surrounded by a block of cheese and fresh herbs.a close-up view of a pile of light-colored, puffed corn snacks seasoned with small green herbs.
4.6(12)
Gouda cheese pops with herbs | 50g
€4.75€95.00 per 1 kg
  • New
  • Free shipping
Gouda cheese pops with chili | 50ga close-up view of a pile of crunchy, golden-brown puffed corn snacks.
5.0(3)
Gouda cheese pops with chili | 50g
€4.75€95.00 per 1 kg
various koro brand snack bags, including lentil chips, pea flips, protein pop chips, and a protein-nut mix, are displayed with loose snacks scattered on a light background.a flat lay of various snacks including green puffs, seasoned chips, and nuts on a light beige background.
4.4(5)
Share the Crunch Set
€14.25
  • New
  • Free shipping
several bags of koro gouda cheese pops arranged on a yellow surface with loose cheese snacks and a small wheel of gouda cheese nearby.a close-up view of a pile of light yellow, puffed corn cereal pieces.
4.9(14)
Gouda cheese pops 10 x 50g
€42.75€85.50 per 1 kg

Crispy snacks – more than just potato crisps

Enough with the classic potato crisps! The poor spud has suffered enough. It's time for crisps that broaden your crunching horizons!

Crunchy variety instead of boredom: your alternative to conventional crisps

Did you know that crisps don't have to be made only from potatoes? Sure, classic potato crisps and crispy baked kettle crisps have their charm, but the world of crunchy snacks doesn't stop there! Whether you want to make your own crisps or prefer to enjoy ready-made varieties, beetroot crisps, sweet potato crisps from the oven and more will open up a whole new world of taste experiences for you. Why not try our organic beetroot crisps and organic sweet potato crisps to add a splash of colour to your snack bowl, or nibble your way through organic pea flips with sea salt and puffed organic millet balls – ideal for a snack moment, whether you're with friends in the park or relaxing on the sofa.

Crisps with added value: lentils as a protein snack

Fancy crisps made from pulses? Then crunchy lentil crisps are just the thing! Whether salted, seasoned with paprika or as lentil pop chips with sour cream, our lentil crisps are your new companion for every snack break. And for those who like the flavour of peanuts, we recommend the organic lentil puffs with peanuts!

Corn crisps with a twist: for a varied snack

Tortilla chips are the classic party snack – but why not get creative with them? Whether you use them as a base for a casserole, make them yourself or serve them au gratin, tortilla chips are the ideal snack. By the way: tortilla chips are traditionally made from cornmeal. Why not try our colourful organic corn triangles with pulses to go with them and add a splash of colour to your snack plate!

Your next snack is already waiting

Why not swap the classic potato crisps for lentil and corn chips and try something new! We have the right crunchy treat for every taste. Be inspired by our diverse selection, order your new favourites and get snacking!

FAQs

Which is ‘healthier’: tortilla chips or potato chips?

A balanced and varied diet is the most important factor in staying healthy. Whether you choose corn chips or potato chips depends on your taste. Tortilla chips are usually based on cornmeal and therefore have a different nutritional composition than potato chips. Potato chips often contain more fat, while tortilla chips can often be higher in fibre. The deciding factor is which variety you choose and how you incorporate it into your diet.

Are tortilla chips gluten-free?

Yes, tortilla chips are often gluten-free because they are mostly made from cornmeal. However, you should still check the packaging, as there are mixtures that may also contain wheat flour or have been at risk of gluten cross-contamination.

What is the difference between nachos and tortilla chips?

Tortilla chips are the base ingredient, while ‘nachos’ is more of a dish: tortilla chips that are topped or baked with cheese, salsa and other ingredients.

What is the difference between tacos and tortilla chips?

Tacos are filled, soft or hard corn or wheat tortillas that are eaten as a meal, while tortilla chips are made from fried or baked corn tortillas and are served as a snack.

Are lentil chips ‘healthier’ or better than normal chips?

A balanced and varied diet is the most important factor in staying healthy. Lentil crisps often score well in terms of their higher protein and fibre content. They can be a good choice if you are looking for plant-based protein and variety.

Are lentil crisps low in calories?

Lentil crisps do not necessarily contain fewer calories than normal crisps, but they do contain more protein and fibre.

Where can I find sweet potato crisps?

You can find sweet potato crisps in many supermarkets, organic food stores and online shops. We offer high-quality organic sweet potato crisps that you can order directly.

How many calories are in sweet potato crisps?

Our sweet potato crisps contain 335 calories per 100 grams.

What is nixtamalised corn flour?

Nixtamalised corn flour is produced by soaking corn in a lime solution. This process improves the nutrient availability and taste of the corn and is typical for the traditional production of tortillas and tortilla chips.

Footer Newsletter Image

Make Your Inbox Tasty

Never Miss Out Again! Stay up to date with our newsletter from now on.

Certified quality

KoRo logoTrusted shops badge
Customer Service
  • Help centre
  • Complaints
  • Returns
  • Shipping information
  • Shipping status
  • Payment methods
  • Contact form
Business
  • KoRo for business
  • KoRo Cafe
  • Sponsoring & collaborations
Legal
  • Imprint
  • Withdraw from contract
  • Privacy policy
  • Cookie settings
  • Terms & conditions
  • Accessibility
  • Legal guarantee
KoRo
  • Our team
  • Sustainability at KoRo
  • Store locator
  • About us
  • Career
  • Press
  • Jobs
  • Newsletter

© KoRo 2026. All rights reserved.

All prices incl. VAT plus shipping costs and possible delivery charges, if not stated otherwise.

Made with 🔥 in Berlin.