Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Organic Medjool Dates with Pits 5 kg - 2nd Choice
Medjool dates stand out for their exceptional size, soft texture, and intensely sweet flavour. It's no wonder the Medjool date is also known as the "King of Dates." The 5 kg bulk pack is ideal if you regularly work with larger quantities – whether for meal prep, a small cafe, or simply keeping a well-stocked pantry at home.
We removed this product from our shop last year. During a stock check, however, we found a limited remaining quantity – and we didn’t want it to go to waste. Order our Organic Medjool Dates in the 5 kg bulk pack before they're gone.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1189 / 284 |
| Fat | 0.3 g |
| thereof saturated fatty acids | 0.2 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| thereof sugar | 66 g |
| Dietary fiber | 5.5 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0 g |
| Product number: | MEDJO_024 |
|---|---|
| Best before date | 30.06.2026 |
| Origin | Israel |
| Origin (Processing) | Israel |
| Organic Origin | Non-EU Agriculture |
| Content | 5 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582812312 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin |
|
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place. Store in the refrigerator if kept for a long time |
| Ingredients | 100% Medjool dates* |
| Trade Name | Organic Medjool dates with pits |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
Climate impact
At KoRo, we analyse the greenhouse gas emissions that are produced during the production of our snacks. These include, among other things, CO2, methane and nitrous oxide. Our hard-working sustainability team collects all the information to calculate a value: the so-called CO2 equivalents. We are now passing this information on to you so that you can make informed purchasing decisions and keep an eye on your personal carbon footprint. We also use these valuable findings ourselves, to try to make our supply chains even smarter in the future and monitor our CO2 footprint.
CO₂ emissions by product
To make the work of our sustainability team easier, we have teamed up with the company Cozero. They support us with their decarbonisation software to calculate the CO2 emissions of our products. Our products go through a lot before they make their way into your pantry or snack bowl, so there is a lot to take into consideration: production, packaging, and logistics – to name just the big steps.
- Product
- Packaging
- Logistics
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
4-5 star reviews 🙂
most delicious dates
1-3 star reviews 🙃
Very good quality
I would buy it again!
Too mushy! Not recommended to buy
Thank you for taking the time to tell us about your experience with the organic Medjool dates. 💛 We're sorry to hear that they didn't meet your expectations. The consistency of natural products such as dates can vary from harvest to harvest, and we understand that they were too soft for you. The fact that some of the dates were also contaminated should of course not happen. We will pass on your feedback to our team in order to continue to ensure quality.
Super dates, absolutely recommendable
Delicious snack, good packaging concept
Fleshy, delicious dates - they're definitely worth it!
Great, delicious, quality
Smooth and fresh dates
top dattes
Ham Israël Hai!
KoRo Handels GmbH
19.05.2026
Thank you for your feedback! We are sorry to hear that the quality of the dates did not meet your expectations. Of course, such experiences should not happen. Please contact our customer service so that we can find a solution for you - for example, a replacement or a refund. Your feedback is very important to us and we will do everything we can to improve the quality of our products. 💚 All the best, your KoRo team 😊