Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Medjool Dates with Pits 1 kg - 2nd Choice
Medjool dates are large, soft, and with a natural caramel sweetness that's hard to beat. Whether eaten straight as a snack, used as a natural sweetener in baking, or blended into energy balls – the 1 kg pack is perfect for anyone who loves dates.
We officially removed this product from our range last year. However, during a warehouse check, we came across a remaining quantity – and we didn't want to simply throw it away. We're passing it on while stocks last. No restock is planned.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1369 / 323 |
| Fat | 0 g |
| thereof saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 75 g |
| thereof sugar | 66 g |
| Dietary fiber | 7 g |
| Protein | 1.8 g |
| Salt | 0 g |
| Product number: | MEDJO_029 |
|---|---|
| Best before date | 30.06.2026 |
| Origin | Israel |
| Origin (Processing) | Israel |
| Content | 1 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582818499 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place. Store in the refrigerator for longer storage |
| Ingredients | 100% Medjool dates |
| Cross contamination | May contain GLUTEN, PEANUTS, SOYA, MILK (LACTOSE), NUTS and SESAME. |
| Trade Name | Medjool dates with stone |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
Climate impact
At KoRo, we analyse the greenhouse gas emissions that are produced during the production of our snacks. These include, among other things, CO2, methane and nitrous oxide. Our hard-working sustainability team collects all the information to calculate a value: the so-called CO2 equivalents. We are now passing this information on to you so that you can make informed purchasing decisions and keep an eye on your personal carbon footprint. We also use these valuable findings ourselves, to try to make our supply chains even smarter in the future and monitor our CO2 footprint.
CO₂ emissions by product
To make the work of our sustainability team easier, we have teamed up with the company Cozero. They support us with their decarbonisation software to calculate the CO2 emissions of our products. Our products go through a lot before they make their way into your pantry or snack bowl, so there is a lot to take into consideration: production, packaging, and logistics – to name just the big steps.
- Product
- Packaging
- Logistics
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
What others say about Medjool Dates with Pits 1 kg - 2nd Choice