Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Bio Energy Ball Salted Peanut 14 x 30 g
Es sind die kleinen Dinge, die einen großen Unterschied machen – zum Beispiel eine Prise Salz! Wer hätte gedacht, dass eine Prise Salz unsere bereits unschlagbar leckeren Erdnuss-Energy-Balls auf ein neues Level heben könnte. Die Zutaten unserer Energy Balls sind ebenso unschlagbar wie ihr Geschmack: Sie bestehen aus Datteln, gemischt mit Haferflocken und etwas Agavendicksaft. Das Highlight ist natürlich die Füllung aus cremigem Erdnussmus! Diesen unfassbar leckeren Snack darfst Du Dir nicht entgehen lassen! Schnappe Dir deswegen jetzt unseren Bio-Energy-Ball Salted Peanut.
Salty Peanut Butter: Salz trifft auf cremiges Erdnussmus
Unsere neue Variante Salted Peanut hat sich den Platz in unserem Onlineshop auf jeden Fall verdient. Geschmacklich lässt sich der Leckerbissen wie folgt beschreiben: nussig, cremig und salzig. Salzig-süße Snacks sind genau Dein Ding? Say no more! Wir haben natürlich noch Energy Balls in den Sorten Salted Almond und Salted Pistachio für Dich. Dein Herz schlägt am Ende doch für Salted Peanut? Kein Problem, probier unsere Nut Butter Cups Salted Peanut und den Proteinriegel Salted Peanut.
Gefüllte Energy Balls bei KoRo kaufen
Unsere Energy Balls sind für unser Team ein unverzichtbarer Snack für zwischendurch geworden! Die kleinen Kugeln sind mit Erdnussmus gefüllt und mit etwas Salz verfeinert. On top bestehen unsere köstlichen Häppchen ausschließlich aus veganen Zutaten, die zu 100 % aus biologischem Anbau stammen und profitieren von der Süße der verwendeten Datteln sowie des Agavendicksafts. Lass Dich drauf ein und kaufe jetzt unsere Energy Balls in der Sorte Salted Peanut!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 1691 / 404 |
| Fat | 19 g |
| thereof saturated fatty acids | 4 g |
| Carbohydrates | 47 g |
| thereof sugar | 38 g |
| Dietary fiber | 6 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 1 g |
| Product number: | NL_BLISS_005_T14 |
|---|---|
| Best before date | 30.09.2026 |
| Origin (Processing) | Portugal |
| Organic Origin | EU / non-EU agriculture |
| Content | 0.42 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582813470 |
| Data sheet | Specification |
| Organic control body & Organic origin |
|
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Kühl und trocken lagern |
| Ingredients | 45 % Dattelpaste*, 22 % ERDNUSSMUS*, 13 % ERDNUSSKERNE*, 13 % HAFERFLOCKEN*, Agavensirup*, 1 % Salz. *aus biologischer Landwirtschaft |
| Cross contamination | Kann SOJA, andere SCHALENFRÜCHTE, SESAM und SCHWEFELDIOXID (SULFITE) enthalten |
| Trade Name | Bio Snackkugel auf Dattelbasis mit Haferflocken, Salz und Erdnussmusfüllung |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
Climate impact
At KoRo, we analyse the greenhouse gas emissions that are produced during the production of our snacks. These include, among other things, CO2, methane and nitrous oxide. Our hard-working sustainability team collects all the information to calculate a value: the so-called CO2 equivalents. We are now passing this information on to you so that you can make informed purchasing decisions and keep an eye on your personal carbon footprint. We also use these valuable findings ourselves, to try to make our supply chains even smarter in the future and monitor our CO2 footprint.
CO₂ emissions by product
To make the work of our sustainability team easier, we have teamed up with the company Cozero. They support us with their decarbonisation software to calculate the CO2 emissions of our products. Our products go through a lot before they make their way into your pantry or snack bowl, so there is a lot to take into consideration: production, packaging, and logistics – to name just the big steps.
- Product
- Packaging
- Logistics
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
What others say about Bio Energy Ball Salted Peanut 14 x 30 g
Login
Delicious and filling to-go snack
More creaminess would be great, a little firm and lumpy
energy in your pocket
Delicious juice balls
I like the ball very much, unsure whether I will keep it in my range (canteen)
Thank you for your open feedback. 💛 We are pleased that you generally like the Energy Ball. We can of course understand the point about VAT. If you are a business customer, our B2B customer service can always help you with such matters. Please send us a message via the help section. 🤓
Practical, handy, good in all weather conditions
Very tasty!
KoRo Handels GmbH
24.09.2025
Hey 🥜😊, thanks for your feedback 🙏. It's a shame that the Energy Ball didn't quite convince you 😕. Feel free to contact our customer service via the help section 📩🤝 if you have any questions. All the best from the KoRo team 💛