Pay after 30 days.
Available immediately, delivery time 2 -4 Working Days
Buy now: Puffed rice bar covered in dark chocolate 20 x 18g
The most important items on your packing list for that long-awaited holiday: toothbrush, charging cable, six books you probably won't read? No, we're talking about your snacks, of course! And our puffed rice bar made from brown wholemeal rice, coated in fine dark chocolate, is your new favourite travel companion. Whether you're climbing mountains, exploring the coasts of distant lands or (just) commuting to the office, this bar will save you from any snack-hunger moment in no time. Order now!
Our puffed rice bar always fits
There is no space in your carry-on bag. We know how it feels. Alog with our apple pie clusters, organic pizza crackers and salty peanut nut butter cups, it would be crazy to try to fit in some rice cakes too. But we've solve this first world problem for you: our bars fit into any bag or pocket: they are basically our wholemeal rice cakes covered in dark chocolate in bar shape!
Puffed rice bars covered in dark chocolate
Our vegan bar made from brown wholemeal puffed rice solves the snack logistics problems of all puffed rice lovers once and for all, because thanks to its practical size and shape it fits in every bag. Never go without fluffy puffed rice crunch again and secure this delicious snack for your next trip into the blue. On the bag: Order our puffed rice bar in melt-in-the-mouth dark chocolate now!
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value (in kj/kcal) | 2130 / 510 |
| Fat | 25 g |
| thereof saturated fatty acids | 15 g |
| Carbohydrates | 60 g |
| thereof sugar | 23 g |
| Dietary fiber | 7 g |
| Protein | 7.5 g |
| Salt | 0.04 g |
| Product number: | RIEGEL_053_T20 |
|---|---|
| Best before date | 30.03.2027 |
| Origin | Bulgaria, Greece (rice), Belgium (chocolate) |
| Origin (Processing) | Bulgaria |
| Content | 0.36 kg |
| Manufacturer | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582802337 |
| Data sheet | Specification |
| Nutrition traces | Nutrition traces |
| Shipping | Delivery information |
| Company |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Storage Advice | Store in a cool and dry place |
| Ingredients | 68% dark chocolate (cocoa mass, cocoa butter, sugar, emulsifier: SOYA LECITHIN, natural vanilla flavouring), 25% brown whole grain rice, 5.5% magnesium salt of citric acid, lactic acid bacteria (Lactobacillus plantarum GLP3), sunflower seed paste. Cocoa: at least 58% of the chocolate |
| Cross contamination | May contain MILK (LACTOSE) |
| Trade Name | Brown wholemeal rice bar coated with dark chocolate |
| Label note | Ingredients, nutritional values, and packaging may change. For exact information, please check the product description. |
| Press & Resellers | Download cropped photo |
This is how the price has developed over time
All data without guarantee!
Login
Bland and dry
Dark chocolate - Intense flavor
Thank you so much for your feedback! We’re sorry to hear that you weren’t satisfied with the taste of the bars, even though you chose a flavor you like, and that you noticed an unexpected aftertaste. Of course, everyone has their own personal taste preferences 😊 You can always contact our customer service team through our Help Center. We hope you’ll soon find a snack on our website that suits your taste better 🤗
Dark chocolate - Intense flavor
Thank you so much for your feedback! We’re sorry to hear that you didn’t like the taste of the bar, even though you chose a flavor you usually enjoy, and that you found it off-putting. Of course, everyone has their own taste preferences 😊 You can always contact our customer service team through our Help Center. We hope you’ll soon find a snack on our website that suits your taste better 🤗
Highly recommended for a quick snack.
Excellent product—simple yet high-quality and delicious
Recommended product!!!!!
Delicious and light—always a winner.
Make your order free of shipping costs! 🤑
New at KoRo, and with free shipping. Try something new!
KoRo Handels GmbH
26.05.2026
Thank you so much for your feedback! We’re sorry to hear that you weren’t entirely convinced by the bar’s taste and found it a bit dry and bland. Of course, everyone has their own personal preferences 😊 You can always contact our customer service team through our Help Center. We hope you’ll soon find a snack on our website that suits your taste better 🤗